Hubení štěnic

napadený nábytek   úkryt štěnic   štěnice   poštípání štěnicemi   

Biologie štěnic

 

Dospělé štěnice mají oválné žlutohnědé, po nasátí červenohnědé tělo. Nemají křídla. Tykadla mají čtyři články. Délka těla dospělého jedince je 4-5 mm a 6-7 mm po úplném nasátí krví. Živí se jen krví, kterou sají na lidech, ale mohou sát i na psech, kočkách a ptácích. Žijí 1 až 1,5 roku. Hladovět dokáží až několik měsíců. Vajíčka jsou oválného tvaru, cca 1mm velká. Larvy se líhnou z vajíček při pokojové teplotě za 8- 11 dní, při teplotě 30 stupňů za 4- 5 dní. Vývoj štěnice od vajíčka do dospělosti trvá 5- 8 týdnů.

Místa úkrytů, výskyt a šíření

 

Nejčastějšími místy úkrytu jsou matrace, čalounění- ve švech, záhyby povlečení, konstrukce postelí a nábytku, škvíry, štěrbiny v nábytku, ve zdech, v podlaze, v obložení, odchlípnuté tapety, lišty, okraje koberců, rámy obrazů. Vyskytují se v bytech, hotelech, ale i vlacích, letadlech a lodích. Můžete si je domů zanést při koupi starého nábytku, v zavazadlech, nebo od známých. Štěnice se také může šířit přelézáním mezi jednotlivými byty v domě.

Jak postupovat, když objevíme v bytě štěnice

 

Pokud objevíme štěnice v bytě, především v místech, kde spíme a zároveň již máme kožní problémy, je byt pravděpodobně již štěnicemi zamořen. V tomto případě byste měli co nejdříve kontaktovat odbornou firmu, která provede prohlídku bytu a v případě nálezu štěnic vypracuje plán zásahu. V případě silného zamoření v bytovém domě, je vhodné informovat vlastníka objektu, nebo bytové družstvo, aby nedošlo k zamoření celého bytového objektu. Štěnice není zpravidla možné vyhubit svépomocí bez zásahu odborné firmy. Aplikaci postřiku vždy doporučujeme nejméně dvakrát i vícekrát opakovat. Cílem zákroku je vždy úplné vyhubení štěnic. Zásah je možné provádět- postřikem reziduálním insekticidem, injektáží insekticidu do štěrbin, prasklin a děr, popraší bodově do uzavřených prostor, nebo insekticidní dýmovnicí. 

Nejčastější místa úkrytů

 

místa úkrytů štěnic