Štěnice

Hubení štěnic

Biologie

Štěnice postelní (Cimex lectularius L.) je ektoparazit člověka i domácích zvířat. Vyskytuje se zejména ve větších městech, například v ubytovacích zařízeních, ale i v pravidelně obývaných bytových domech s větším počtem, kde nachází příznivé podmínky k šíření.

Tento krev sající hmyz má  proměnu nedokonalou. Ve stádiu vajíčka zůstává 22 dní při teplotě 15 °C, 10 dní při 25 °C a 5 dní při 30 °C. Při nižších teplotách se jeho proměna zastaví.

V nymfálním stádiu přetrvává  40 dní při 22 °C, 19 dní při 32 °C. Nymfa má pět stádií a mezi každým svlékáním saje krev, aby vývoj pokračoval.

Dospělá štěnice má silně zploštělé, světlehnědé až červenohnědé oválné tělo. Samice měří 4-8 mm, samci jsou o něco menší. Samice naklade během života  50 – 500 vajíček, k jejichž ukrytí si vybírá skuliny ve stěnách, v nábytku, nebo v podlaze, konstrukce postelí a podobná místa.

Vývoj od vajíčka k dospělci trvá přibližně 2 měsíce při 20 °C, nebo 1 měsíc při 25 °C. Maximální délka života dospělého hmyzu je  1 – 1,5 roku při teplotě 20 °C, 4 měsíce při 27  °C a 2,5 měsíce při 34 °C.

Chování

Štěnice je aktivní zejména v noci,  ale při kalamitním výskytu ho lze pozorovat i v denních hodinách. Krev saje především v nočních hodinách. Pokud je nasycená, opouští hostitele, ale zůstává mu na blízku a pak opět vyráží za krví. Přežívat bez potravy může 20 – 35 týdnů (při teplotě 22 °C). Při teplotě pod 16 °C přestávají být aktivní. Štěnice vydává charakteristický zápach ze žláz na spodní straně těla. Leze hlavně po drsných plochách, na hladkých se neudrží.Člověka dokáže lokalizovat na vzdálenost až 30 m a řídí se teplotou kůže, kairomony a vydechovaným CO2. Její bodnutí vyvolává zvláště u citlivých osob značné kožní reakce, svědění a otok. Každý člověk má na kousnutí štěnic jinou reakci, proto ani lékař někdy nepozná jakého původu otoky jsou. Velké procento lidí nemá dokonce reakci žádnou.

Úkryty:

Ačkoli nejsou štěnice světloplaché, ukrývají se na tmavých místech. Nejčastěji je můžeme nalézt v konstrukcích postelí, ve švech lůžkovin, pod podlahou v blízkosti postelí, pod odchlípnutými tapetami, ve škvírách a prasklinách, ve zdivu, v čalouněných postelích a nábytku, v obrazových rámech, za nábytkem, v zásuvkách a vypínačích, v oblečení, v plyšových hračkách a podobně.

Šíření:

Štěnice se šíří zavazadly, přesouváním, nebo přepravou nábytku a postelí, rozlézají se do blízkého okolí ze  sousedních bytů. Dokáží proniknout přes prahy místností a rozvodnými šachtami, dokonce přelézají po obvodových zdech domů.  Napadají tak i byty, které nemají problémy s hygienou a úklidem. Jejich přetrvávající výskyt je nicméně s nízkou hygienickou úrovní spojen.

Prevence

Prevence proti štěnicím při současné epidemii štěnic po celé České republice vlastně skoro neexistuje. Asi nejdůležitější věcí kterou můžete proto aby jste si štěnice domů nepřinesli je při návštěvách různých hotelů atd vždy prohlédnout postele v tomto zařízení.

V případě podezření na výskyt štěnic je nutné vždy volat okamžitě odbornou firmu, která vám s problémem pomůže. Sami nikdy štěnice nezlikvidujete, není to zkrátka možné. (pouze situaci můžete zhoršit).

Dezinsekční zásah

Při napadení bytu, či objektu štěnicemi provádíme dle rozsahu zamoření, typu objektu a jeho členitosti plošný postřik stěn, postelí, nábytku a podlah insekticidním přípravkem. Chemický postřik kombinujeme s ošetřením párou.V některých případech lze použít i  plynování (fumigaci) .Ošetřeny musí být nejen zamořené prostory, ale také prostory, které se zamořenými místy sousedí. Jsou to sousední pokoje a sousedící bytové jednotky v okolí,  a také v patře nad i pod zamořenými prostory.

Ve většině případů jsme schopni štěnice zlikvidovat již prvním zásahem díky unikátnímu postupu ( kombinace chemického postřiku a ošetření horkým vzduchem),  který jsme vyvíjeli několik let.

Dále nabízíme bezchemickou likvidaci nejenom štěnic horkým vzduchem. Tato metoda je 100%, ale nákladná. V případě zájmu o tuto metodu kontaktujte naše techniky na telefonu 777 50 33 70.

Příprava prostor pro zásah

  • zajistěte v bytě úklid
  • na dalším postupu se dohodnete s naším technikem na tel: 777 50 33 70

Doporučená opatření po provedení zásahu

V ošetřených prostorách je nutné po provedení desinfekčního zásahu řádně vyvětrat. Potřebná doba po kterou není možné byt obývat je minimálně 4 hodiny (vždy je potřeba se řídit doporučením technika který zásah provádí a protokolu o provedení prací, který je vždy součástí zásahu). Podlahovou plochu je pak nutné několik dní nestírat. Dále je nutné vyprat všechny lůžkoviny při teplotě minimálně 60 °C. V případě kalamitního stavu doporučujeme zbavit se napadeného nábytku a zlikvidovat i všechny napadené součástí domácnosti (vždy doporučí technik který zásah provádí). Po prvním dezinsekčním zásahu doporučujeme ošetřené prostory užívat tak, aby byly případně přeživší štěnice vylákány ze svých úkrytů a usmrceny kontaktem s dosud rozprášeným insekticidem. V zimním období doporučujeme prostory po zásahu ze stejného důvodu neustále vytápět.

Kontaktujte nás

Trápí Vás škůdci? Zavolejte nám, nebo vyplňte nezávazně následující formulář. Můžete se i jen zeptat.

Odesláním potvrzuji, že jsem se seznámil/-a a souhlasím s podmínkami Zpracování a uchovávání osobních údajů

Facebook

K personalizaci obsahu a reklam a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie.